Southfield Junior School

  • From tiny acorns, great oaks grow!
  • Our school value for our third term is ‘friendship’.  

Meet Our Governors

Members

Kevin Weise: Chair of Governors

Type: Member Appointed

 

Appointment Date: 20/09/2017

 

Expiry Date: 20/09/2021

AJ Cripps: Vice Chair of Governors & Chair of Curriculum, Standards & Staffing

Type: Member Appointed

 

Appointment Date: 1/5/18

 

Expiry Date: 1/5/22

Robin James: Chair of Finance, Premises & Risk 

Type: Member Appointed

 

Appointment Date: 1/5/18

 

Expiry Date: 1/5/22

Jan Milsom

Type: Member Appointed

 

Appointment Date: 1/5/18

 

Expiry Date: 1/5/22

Aaron Griffiths

Type: Executive Head Teacher

 

Appointment Date: 1/1/18

 

Expiry Date: N/A

Trustees

Michelle Tkocz

Type: Staff Elected

 

Appointment Date: 09/06/2015

 

Expiry Date: 09/06/2019

Adele Newson

Type: Parent Elected 

 

Appointment Date: 12/06/2018

 

Expiry Date: 12/06/2022

Clare Brewster

Type: Parent Elected

 

Appointment Date: 20/9/2018

 

Expiry Date: 20/9/2022

 

Rebecca Milton

Type: Staff Elected

 

Appointment Date: 20/09/2018

 

Expiry Date: 20/09/2022

 Melanie James 

Type: Co-opted 

 

Appointment Date: 1st May 2018

 

Expiry Date: 1st May 2022

Chris McMahon 

Type: Co-opted 

 

Appointment Date: 1st May 2018

 

Expiry Date: 1st May 2022

 Julia Richardson 

Type: Co-opted 

 

Appointment Date: 1st May 2018

 

Expiry Date: 1st May 2022

 Jo Shaw

Type: Co-opted 

 

Appointment Date: 20th September 2018

 

Expiry Date: 20th September 2022

 Matt Ford 

Type: Member appointed 

 

Appointment Date

 

Expiry Date

 Kimberley O'Sullivan

Type: Co-opted 

 

Appointment Date: 20th September 2018

 

Expiry Date: 20th September 2022

Clerk to the Governing Body 

Sarah Rutherford

Type: Clerk to the GB

 

Appointment Date: 01/01/2019

 

Expiry Date: N/A

Pecuniary

Interest

Form

Committees

To ensure that our Governing Body, which meets at least termly, achieves its core strategic purpose, two further committees operate and meet at least once a term to carry out a structured programme of work.

Finance, Premises & Risk (FPR)  Curriculum, Standards & Staffing (CSS) 
Chair: Robin James Chair: AJ Cripps

Our Governing Body is highly effective and together we believe that our contribution to Southfield’s improvement is excellent. Recent, major achievements include:

  • The appointment of an Executive Head Teacher and the development of a partnership with Eastrop Infant School to provide children with a continuous and high quality primary education in Highworth
  • The production of an ambitious School Improvement Plan (SIP) and accurate SEF
  • The development of a pre-school implementation plan
  • The development of new breakfast club provision, in partnership with our School Business Manager

Governors who have stepped down in the past 12 months 

Lucy Cox – 02/12/14 – 01/05/18 (Parent governor) 

Samantha Harper – 09/06/15 – 01/05/18 (Co-opted governor)

Madeline Graham – 15/11/17 – 16/07/18 (Co-opted governor)

Gillian Miller – 26/09/12 – 01/05/18 (Co-opted governor)

Rebecca Sperti – 09/06/15 – 27/07/18 (Co-opted governor)

Andrew Topp – 18/11/14 – 20/09/18 (Parent governor)